المنتدي هو مقر جمعية جعفر الخابوري للدفاع عن حقوق الا نسان
 
الرئيسيةاليوميةس .و .جبحـثالأعضاءالمجموعاتالتسجيلدخول

شاطر | 
 

 Liria si kusht i ekzistencës së njeriut ... Dita Ndërkombëtare për lirinë e shtypit

اذهب الى الأسفل 
كاتب الموضوعرسالة
جعفر الخابوري
المراقب العام
avatar

المساهمات : 562
تاريخ التسجيل : 24/09/2011

مُساهمةموضوع: Liria si kusht i ekzistencës së njeriut ... Dita Ndërkombëtare për lirinë e shtypit   الخميس مايو 03, 2012 6:58 am

Liria si kusht i ekzistencës së njeriut ... Dita Ndërkombëtare për lirinë e shtypit

Përgatitur nga: Haider kirurgLajm Network: liria, njohuri, dhe njohja e shqetësimit dhe të krijuara, dhe kjo bredharak shqetësim në frymën e vendit dhe kohës është busull për të gjithë që kemi dëgjuar klithmat e çlirimit.

Liria, në stepper përdoruesit ditore në gjuhët dhe tranzitit në mendje, do të thotë mungesë, mungesa e kufizimeve dhe kufizimet, individët janë të lirë kur askush nuk e ndalon ata nga ndjekja e qëllimeve të tyre ose të bëjnë atë që ata duan të bëjnë. Nëse liria është, në aftësinë tonë për të vepruar apo mos vepruar sipas vullnetit tonë dhe zgjedhjen tonë.

Individët kur ata nuk janë në gjendje të bëjë atë që ata duan të bëjnë për shkak të një Rhabat të caktuar mirë-krijuar ose për shkak të ngurrimit të tyre ose mungesa e vetë-disiplinës dhe të nxitojnë. Këta individë ata nuk janë aq të lirë në kuptimin jo për të ndaluar ata nga të bërit atë që ata duan dhe duan, por ata nuk janë në gjendje të përfitojnë nga liria e tyre dhe kjo është thënë se ata janë të lirë të objektivisht, por ata nuk janë vetë Bahrar, ata kanë lirinë e lirisë ligjor dhe politik, por jo me e moral ose psikologjik.

Sipas Dr Khalil Ahmed Khalil, një profesor në Universitetin libanez, mundësia për të zgjedhur në mes të kërkesave të pashmangshmërisë si dhe shprehje e mundshme të mendimit nga ana e thënë apo bërë, dhe ato janë individualisht apo kolektivisht mund të bëjmë është unike, është në realitet social - takim historik,, kufizojnë, rritja të, punësimi.

Ne kemi mundësinë e lirisë, të drejtat e mia, Ertjy gjithmonë një emërtim për gjëra të tjera, të legalizuar dhe të vjetra, për ndalimin dhe ndaluar. Kjo ka qenë e mundur të imagjinohet doktrinën e Liberale (liberal) dhe ta dërgojë atë në nivelin e besimit, pa i kushtoj vëmendje të atij njeriu të shënuar nga të nxehtit nuk e bëni atë që ai dëshiron, por çfarë të bëjmë, çfarë mund të bëhet, ajo pyet mua për të bërë.

Kanë lirinë me vlerë për shumë arsye, ajo është supozohet si e natyrshme për të gjitha gjallesave, në ballë të njeriut, kështu që nuk kanë nevojë për liri për të justifikuar, por kufizimet ajo vetëm që ju duhet për të justifikuar, Organizmat e njerëzimit është e shenjtë, dhe përfundon në veten e tyre, liria është sllogani i dinjitetit dhe një burim i vetë-respekt dhe krenari bashku .

Dhe liria janë vlerësuar edhe për shkak se qeniet njerëzore mund të rritet deri sa të arrijë në shtat të plotë vetëm duke bërë Pachtaaradtha dhe ushtrimin e dispozitave të tij dhe duke mësuar nga gabimet e saj. Dhe liria është që të zhvillojë krijues dhe individuale, dhe të eksplorojnë fushat e dijes pashfrytëzuar, and're prodhuar ide të reja dhe inovacionet, të cilat janë burimi kryesor i progresit njerëzor.

Një nga liritë kryesore është liria e shprehjes, e cila është një nga të drejtat themelore të njeriut, dhe një nga mediat për t'iu referuar në këtë lirinë e shtypit është se çdo vit në botë feston Ditën Ndërkombëtare të shtypit.

Megjithë morinë e përpjekjeve për çlirimin e dy llojeve të shtypin e shkruar dhe të shtypura, të gjitha kufizimeve të imponuara nga sisteme politike apo sociale, por abuzimet janë ende në vazhdim, si një funksion i të drejtën e shtypit dhe e drejta e gazetarëve si individë kanë entitetin e tyre juridik.

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit një traditë të përvitshme të dizajnuara për të kujtojnë rolin vendimtar të luajtur nga (katërt) në promovimin e demokracisë dhe promovimin e zhvillimit në të gjithë botën. Kjo është ditë është për të hedhur dritë mbi përvojat e gazetarëve dhe flijimet e tyre dhe për të zgjojë frikshëm detyrat e kryera nga ana e tyre dhe ata po bëjnë pjesën e tyre në një fakt të konstatimit dhe të sigurojë publikun me lajme të përditshme të jetë e gatshme të sakrifikojë sakrificat. Është edhe kjo ditë, e cila ka qenë tradicionalisht festohet që prej shpalljes së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në vitin 1993 që quhet Dita e shtypit, të përshtatshme për përcaktimin e shkeljeve publike të drejtën e shprehjes, si dhe për të kujtuar ata për gjendjen e gazetarëve si rezultat i shkeljeve të cilat ata janë të ekspozuar në ushtrimin e detyrës së tyre. Kjo ditë do t'i kushtohet Ditës Botërore të Shtypit këtë vit për marrëdhëniet në mes lirisë së shtypit dhe zhdukjen e varfërisë për shkak të mediave aftësinë e saj në këtë fushë për të stimuluar zhvillimin socio-ekonomik si një nga forcat e ndryshimit.

Organizata publikoi (RSF) me rastin e kësaj dite listë e përditësuar (armiqve të lirisë së shtypit) Almlaqbin b (snajperët) Liria e shtypit, i cili me 37 shtohet në emrin e saj këtë vit, apo pesë emra të lëvizjeve të reja.

Tregoni organizatës (Reporterët pa Kufij) dhe gjuhën e numrave që viti 2005 e panë numrin më të madh të vdekjeve në radhët e gazetarëve që kryejnë detyrat e tyre gjatë dhjetë viteve të fundit krahasuar. Raporti theksoi se 63 gazetarë janë vrarë në vitin 2005, si dhe pesë punëtorë në media. Në anën tjetër ndaloi shtypin të paktën 807 dhe 1308 ishte të paktën sulmuar ose kërcënuar, ndërsa 1006 ushtrojnë kontroll mbi mediat, të paktën. Që nga fillimi i vitit 2006 vranë 19 punëtorë në fushën e mediave, duke përfshirë edhe 13 gazetarë në media kur se 120 është aktualisht lëngojnë në burg.

A nuk të ndaluar shkeljen e lirisë së shtypit dhe të drejtat e mendimit dhe të shprehjes në botën e tretë si ajo u besohet gjerësisht deri kohët e fundit, por se kjo ndodh edhe në ato vende të cilat janë përshkruar si "demokratike" dhe se është e jashtëzakonshme dhe më pak i dhunshëm. Kjo është konfirmuar nga faktet dhe praktikat, sidomos pas ngjarjeve të shtatorit 2001, ateist, ku liria e shtypit dhe të drejtat e mendimit dhe të shprehjes, viktimat e para të kësaj lufte. Në këtë kontekst i referohet raportit të Institutit Ndërkombëtar të Shtypit në atë që ai e quajti krim i "terrorizmit lartësojnë", në Britani, për shembull pas shpërthimeve në Londër, si dhe debatit në vendet e Evropës mbi rolin e medias në bërjen e terrorizmit "më radikale", duke thënë se treguesit kryesorë në mungesë ekuilibri ndërmjet " sigurisë "dhe" liria e shtypit. " Ai gjithashtu vazhdon të mbrojë konfidencialitetin e burimeve janë objekt i debateve të ashpra në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara dhe rajone të ndryshme të botës, sidomos në miratimin e censurës në internet, i cili është bërë një fenomen global dhe një sfidë e re për të kontrolluar rrjedhën e informacionit.

Rreziqet e ndryshme me të cilat përballet media dhe gazetarë nga një rajon në tjetrin. Ndërsa Kina, për shembull duke ndjekur kundërshtarët e regjimit dhe ato pikëpamjet që bën thirrje për demokraci dhe reforma dhe të kufizojë lirinë e shprehjes, ne gjejmë se për shembull në Amerikën Latine është vendosur gazetarë viktimat e bandave të armatosura dhe mafioze të drogës. Në Afrikë, luftërat dhe konfliktet politike janë kërcënimi më i madh për gazetarët dhe lirinë e shtypit. Edhe në Perëndim demokratike nuk mund të mbijetojnë për shtypin e ngacmimit.

Në Gjermani, për shembull, që është me të vërtetë një oazë të lirisë së informimit dhe të shprehurit dhe të mediave ka një sipërfaqe të madhe të lirisë dhe pavarësisë, ka disa vija të kuqe që nuk duhet të tejkalohet. Për shembull, botimi nga nje gazetar per informacionin e mbledhur nga dosjet sekrete te qeverise nga Abu Musab al-Zarqawi për konfiskimin e artikullit në temë për akuza të sekreteve divulging, duke shkaktuar debate intensive në lidhje me kufijtë e lirisë së mediave dhe çati liria lejueshme.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila shpejt pas shpërthimeve të shtatorit ateist për të kaluar një ligj mbi anti-terrorizmit ligjit të njohur si "Patriot", e cila është direkt ose indirekt nga lirive të demokracisë dhe të shtypni liron.

Informatikë Rrjeti news - e enjte 3 / maj / 2012-11 / Awwal / 1433
الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل
معاينة صفحة البيانات الشخصي للعضو http://iwhxuxh.ba7r.org
 
Liria si kusht i ekzistencës së njeriut ... Dita Ndërkombëtare për lirinë e shtypit
الرجوع الى أعلى الصفحة 
صفحة 1 من اصل 1

صلاحيات هذا المنتدى:لاتستطيع الرد على المواضيع في هذا المنتدى
مدونة واحد فقير  :: مجلة جعفر الخابوري الاسبوعيه-
انتقل الى: